Jak efektywnie zaplanować prostokątny pokój?

- Kategorie : Aktualności

Urządzanie prostokątnego pokoju

Uwarunkowanie przestrzenne prostokątnego pokoju zdecydowanie nie ułatwia jego aranżacji. Dla prawdziwych miłośników planowania wnętrz stanowi ono natomiast wyzwanie, którego bardzo chętnie się podejmują. Często okazuje się, że w ich przypadku wąskich pokojów konieczne jest zastosowanie niestandardowych rozwiązań, o których postaramy się nieco opowiedzieć w niniejszym artykule.

Jak urządzić prostokątny pokój?

Optymalnych sposobów na aranżację pokoju w kształcie prostokąta jest wiele. Na samym początku istotne jest określenie natomiast, jakie będzie jego przyszłe zastosowanie. Innego umeblowania wymaga bowiem pokój dziecięcy, a jeszcze innego biuro domowe czy sypialnia. Istnieje natomiast kilka uniwersalnych wskazówek, którymi można kierować się w każdym z tych przypadków.

3 podstawowe zasady kreacji wąskiego pokoju

  1. Unikaj stawiania dużych mebli na krótszych ścianach pokoju - istotne jest, aby chociaż największe gabarytowo elementy meblowe znalazły się po przeciwnych stronach pokoju i nie zwężały dodatkowo jego szerokości. Podobna zasada tyczy się półek i ewentualnych dekoracji ściennych.

  2. Elementy podłużne stawiaj w poprzek pomieszczenia - oczywiście tak, by nie uniemożliwiały one dogodnego przejścia w głąb wnętrza. Co więcej, zgodność z tą zasadą powinna być widoczna także przy wyborze wzorów obecnych na ścianach i dywanach, a także w kontekście sposobu ułożenia paneli.

  3. Zastosuj kolorystykę ścian, która zmieni ich proporcje - w tym celu na krótszych ścianach powinien znaleźć się kolor o ton ciemniejszy od koloru na ścianach dłuższych.

Jak urządzić pokój prostokątny - optymalny rodzaj umeblowania

W temacie przechowywania w ograniczonym przestrzennie pokoju najlepiej postawić na minimalizm meblowy. Oznacza to, że zamiast osobnej szafy i komody lepiej wybrać szafę w stylu komandor, który spełni dwie wspomniane funkcje jednocześnie. W tego typu garderobie zewnętrznej znajdzie się zarówno miejsce na wieszaki, jak i satysfakcjonująca ilość półek. Rolę szuflad w tym przypadku mogę spełniać zamykane pudełka i kuferki idealnie spisujące się w roli segregatorów na akcesoria i rzadziej używane przedmioty.

Szafa z lustrami jest wprost stworzona dla pokoju w kształcie prostokąta

Zalecane jest, by jakikolwiek mebel znajdujący się w opozycji do okna na krótszej ścianie pokoju był wyposażony w lustra. Powierzchnia lustrzana na frontach drzwi szafy przesuwnej będzie odbijała bowiem pozostałą przestrzeń pokoju, co optycznie ją powiększy.

We wspomnianym zastosowaniu świetnie spisze się szafa przesuwna DENTRO w sklepie Jumeble.pl. Jej funkcjonalna budowa gwarantuje pojemność odpowiednią przynajmniej dwóm swoim standardowym wersjom dwudrzwiowym, nie przytłaczając przy tym wąskiego pokoju. Co więcej, szafa DENTRO posiada także dekoracyjne oświetlenie LED’owe, które będzie mogło stanowić część oświetlenia strefowego w pokoju o ograniczonym dostępie do światła dziennego. Fakt ten niewątpliwie zwiększy komfort jej użytkowania.

szafa dentro

Jak ustawić łóżko w wąskim pomieszczeniu?

Być może dla niektórych zaskakującą wiadomością okaże się fakt, że łóżko w wąskim pokoju powinno stanąć w poprzek, a nie wzdłuż jego długości. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach zasada ta będzie mogła zostać zrealizowana. Jeśli szerokość pokoju nie umożliwi wspomnianego ustawienia łóżka, to warto pamiętać, by nie stało ono przynajmniej zbyt blisko kaloryfera. Zakłóci to bowiem cyrkulację powietrza w pokoju i może narazić na energetyczne straty finansowe mieszkańców domu. Co więcej, spanie przy kaloryferze nie jest zdrowe dla ludzkiego organizmu.

Rozkładana sofa dla wąskiego pokoju

Jeśli pokój prostokątny będzie pełnił funkcję sypialnianą dla jednej osoby, warto wówczas zrezygnować łóżka o dużej szerokości. Jeśli jednak jego przyszłemu użytkownikowi zależy na pełnym komforcie snu lub na możliwości spania z osobą towarzyszącą, powinien on wówczas postawić na rozkładaną formę wypoczynku.

Wybierając rozkładaną kanapę lub sofę, warto wyliczyć bezpieczną odległość pozostałych elementów wnętrza od krawędzi rozłożonego wypoczynku. Nie powinna ona utrudniać swobodnego przemieszczania się po pokoju. W tym kontekście na uwagę zasługuje zjawiskowa kanapa Rocco, która po rozłożeniu ma wielkość łóżka sypialnianego. Co więcej, jej musztardowy kolor może stworzyć nowoczesny i niezwykle modny kontrast ze ścianą w kolorze stonowanym.

kanapa rocco

Wąski pokój młodzieżowy

W kontekście funkcjonalnego spania dla wąskiego pokoju znajdzie się coś także dla pokoju chłopięcego. Model kanapy Play FULL AUDIO jest wprost stworzony dla miłośników muzyki i ciężkich brzmień. Jeśli zależy Ci na kreatywnej aranżacji pokoju dla swojego dziecka postaw na funkcjonalny model kanapy dostępnej na stronie internetowej Jumeble.pl. Z pewnością spełni ona zarówno praktyczne, jak i wizualne oczekiwania swojego przyszłego użytkownika.

kanapa play full audio

Jakie meble wybrać do prostokątnego pokoju?

Urządzając pokój o dwóch dłuższych i dwóch krótszych ścianach warto kierować się zasadami odpowiednimi dla małych pomieszczeń. Należy do nich między innymi wybór następujących mebli:

  1. Meble o delikatnej konstrukcji zawierające lustra - niewielkie gabaryty nie przytłoczą dodatkowo przestrzeni i łatwiej będzie ustawić je „trudnym” architektonicznie pokoju. Lustra natomiast zwiększa jego przestronność, a w tym przypadku także optycznie go poszerzą.

  2. Meble o obłej i zaokrąglonej budowie - wąski pokój zazwyczaj charakteryzuje się utrudnionymi przejściami. Eliminacja ostrych i twardych kantów zwiększa komfort użytkowania pokoju.

  3. Meble rozkładane i multifunkcjonalne - w miarę możliwości do wąskiego pokoju warto wybierać meble mogące pełnić kilka funkcji jednocześnie.

Zobacz nasze meble!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Czego warto unikać, urządzając wąską przestrzeń?

W wąskiej sypialni lub pokoju nie powinno się ustawiać mebli wzdłuż ściany, a także kłaść podłużnych dywanów.

2. Jakie łóżko wybrać do wąskiego pomieszczenia?

W wąskim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się rozkładana sofa lub kanapa. Takie rozwiązanie za dnia może być miejscem przyjścia gościu lub pracy, a dogodnym łóżkiem przeznaczonym do snu.

3. Czym sugerować się,dekorując pokój w kształcie prostokąta?

Podstawową zasadą, którą warto kierować się podczas aranżacji prostokątnego pokoju, jest minimalizm.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć