Jak urządzić kącik do czytania?

- Kategorie : Aktualności

Kącik do czytania w domu

Mówi się, że kto czyta książki, żyje podwójnie. Osoby, które, choć w połowie zgadzają się z tym stwierdzeniem, z pewnością marzą o swoim osobistym kąciku do czytania. Jego kreacja nie musi wymagać natomiast ani dużego wydatku przestrzennego, ani finansowego. Z przyjemnością podzielimy się z Tobą kilkoma przydatnymi wskazówkami w tym zakresie.

Jak urządzić kącik do czytania?

Dawniej miejsca przeznaczone dla domowego czytania kojarzyły się z możliwością zarezerwowaną jedynie dla przestrzeni luksusowych. Nowoczesne i kreatywne rozwiązania aranżacyjne umożliwiają natomiast tworzenie wnętrz, które do niedawna uznawane były za niestandardowe lub po prostu niepraktyczne. Dzisiaj stanowią one wyraz ponadprzeciętnego gustu i zmysłu estetycznego właścicieli danego mieszkania, obok których nikt nie przejdzie obojętnie.

Przytulny kącik do czytania - co warto brać pod uwagę, kreując prywatną biblioteczkę?

Docelowa kreacja prywatnego kącika do czytania zależna jest przede wszystkim od uwarunkowań przestrzennych danego pomieszczenia. Nie wszystkie rozwiązania mogą być bowiem tak samo skuteczne we wszystkich przypadkach. Warto przemyśleć strategię aranżacji miejsca do czytania, tak by nie ucierpiała na tym praktyczność i funkcjonalność pozostałych obszarów mieszkania.

Kącik do czytania w niewielkim salonie

Każdy prawdziwy miłośnik czytania książek marzy o miejscu, w którym w spokoju będzie mógł odpłynąć w świat fantazji lub nauki. W niewielkich sypialniach lub salonach najlepiej w tym celu sprawdza się wybrany kąt pomieszczenia. Taką sferę znacznie łatwiej oddzielić i zagospodarować.

W rogu można postawić wygodny fotel z podnóżkiem, który umożliwi komfort wyprostowania nóg i zmienność pozycji ciała w preferowanym momencie. Niewielki regał z książkami stanowi natomiast jeden ze sposobów na wydzielenie przestrzeni dla czytającego. Zabieg ten ograniczy rozpraszające bodźce, które mogą dobiegać z pozostałej części mieszkania.

Fotel do czytania

Składany fotel do czytania w salonie

Składany fotel udowadnia, że kącik do czytania w małych pomieszczeniach nie zasługuje na odgórną dyskwalifikację. Jego wykorzystanie w celu kreacji przestrzeni specjalnie poświęconej na czytanie książek zasługuje na medal i uznanie. Ta niezwykle funkcjonalna cecha konstrukcji fotela daje możliwość zaoszczędzenia miejsca w już ograniczonym przestrzennie salonie. Co więcej, stanowi dogodny sposób użytkowania go tylko w wybranym przez użytkownika momencie. Rozkładany fotel poprzez swoją funkcjonalność sprawia, że salon może mieć kilka zaskakujących odsłon. Zasada ta jest analogiczna względem pozostałych pomieszczeń mieszkania lub domku jednorodzinnego.

FOTEL SPIKE VELVET SZARY TAP.139/BUK

Urządzenie biblioteczki w przestrzennym salonie

Tworzenie kącika do czytania w pomieszczeniu o dużych możliwościach przestrzennych i funkcjonalnych ogranicza jedynie wyobraźnia jego kreatora. Jeśli możesz pochwalić się wyjątkowo bogatym księgozbiorem, nie wahaj się w kwestii wyboru właściwego regału na książki. Duże możliwości przestrzenne możesz wykorzystać, stawiając na wyjątkowo niekonwencjonalne zastosowania. Należeć do nich może klimatyczna wisząca lub stojąca huśtawka, która nie tylko umili domowe czytanie, ale także w efektywny sposób udekoruje wnętrze. Alternatywą dla huśtawki mógłby być natomiast dmuchany fotel, który może zapewnić najwyższy rodzaj wygody. Decyzja należy do Ciebie! Baw się kreacją przytulnego kącika czytelniczego!

Kącik do czytania przy oknie

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat architektura wnętrz zmieniła się nie do poznania. Jednym z nowoczesnych elementów salonu lub sypialni bardzo często są okna o niestandardowej wielkości oraz poszerzone parapety okienne. Oprócz nadania przestronności pomieszczeniu i pięknego widoku duże okna stanowić mogą nieoceniony komponent klimatycznej biblioteki domowej. Warto pamiętać, że bliskość okna zapewnia odpowiednie oświetlenie, co nieporównywalnie zwiększa komfort czytania. Tego typu rozwiązanie bardzo często wykorzystywane jest w kreacjach kawiarni czytelniczych.

Czytanie na hamaku w zacisznym kącie swojego domu

Elastyczność elementu aranżacyjnego, jakim jest hamak, polega na możliwości jego montażu tylko w preferowanych momentach jego użytkowania. To również dogodna opcja dla mniejszych pokoi, w przypadku których zachowanie ergonomii miejsca stanowi czynnik priorytetowy. Charakter hamaku świetnie pasuje do aranżacji w stylu BOHO oraz sypialni młodzieżowych. Co więcej, w sezonie wiosenno-letnim może zostać wykorzystany także na zewnątrz domu. Relaks w niezwykle wygodnym i zdrowym dla kręgosłupa hamaku w promieniach słońca to przepis idealny na dobry humor na cały dzień.

Jak wybrać regał na książki?

Nie ulega wątpliwości, że podstawą każdej domowej biblioteki jest regał na książki. Optymalny wybór tego rodzaju wyposażenia meblowego zależny jest nie tylko od jego walorów wizualnych, ale także funkcjonalności i kompatybilności z pozostałymi elementami pomieszczenia. Regał na książki najłatwiej jest wybrać, trzymając się wybranego stylu aranżacyjnego. Dla przykładu jeśli salon zaprojektowany został w stylu skandynawskim, najlepiej będzie pasował do niego regał biały. Jeśli jego motywem przewodnim jest natomiast industrializm, najlepiej spisze się w jego przypadku regał zawierający elementy metalowe.

Sposób na przytulny design wnętrza

Nie ulega wątpliwości, że obecność regału na książki w danej przestrzeni jest korzystna nie tylko ze względu na chęć stworzenia dogodnego miejsca do przechowywania książek. Nic tak nie nadaje ciepła i domowego klimatu wnętrzu jak regał przepełniony kolekcją dzieł literackich. Tę cechę docenią amatorzy aranżacji o charakterze klasycznym lub rustykalnym.

Zobacz nasze meble!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Jak urządzić kącik do czytania w małym pokoju?

Organizując kącik do czytania w niewielkich pomieszczeniu, warto stawiać na elementy składane lub łatwe do przesunięcia, lub demontażu.

2. Jaki regał na książki wybrać?

Regał na książki, który ma stanowić element kącika czytelniczego, wielkością powinien odpowiadać zarówno warunkom przestrzennym sypialni lub salonu, jak i wielkości kolekcji książek. Warto postawić także na mały stolik do postawienia gorącego kubka z herbatą oraz lampkę stojącą lub ścienną.

3. Jak urządzić kącik do czytania w stylu boho?

Kącik do czytania w stylu boho jest wyjątkowo przytulny i bardzo łatwo wykreować go z wykorzystaniem huśtawek, hamaków lub wzorzystych foteli.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć