Kuchnia w kształcie litery U - jak urządzić?

- Kategorie : Aktualności

Kuchnia w kształcie litery U

Każdy układ mebli w kuchni ma właściwą sobie specyfikę zalet i zastosowania. Nie inaczej jest w przypadku kuchni w kształcie litery U. W niniejszym artykule z przyjemnością opowiemy, jak można urządzić ją w atrakcyjny i funkcjonalny sposób.

Kuchnia w kształcie litery U

Ustawienie mebli kuchennych kształcie litery U jest jednym z najczęściej spotykanych sposobów na umeblowanie sfery gastronomicznej domu. Umożliwia bowiem komfortowe przemieszczanie pomiędzy wszystkimi sferami kuchni. Szafki kuchenne najczęściej montuje się wówczas pod trzema ścianami wnętrza, które stanowią niekiedy jego wnękę. Ta niezwykle funkcjonalna strategia umeblowania kuchni pozwala na oszczędność miejsca i szybki dostęp do wszystkich akcesoriów kuchni.

Kuchnia w kształcie litery U z wyspą

Jeśli mowa o kuchniach otwartych na salon w kształcie litery U to jest to doskonała okazja na montaż wyspy kuchennej w swoim domu. Wyspa kuchenna daje możliwość postawienia przy nich hokerów, które wytwarzają klimatyczny urok i oryginalny charakter wnętrza. Uniwersalnym przykładem hokera jest model FOGO. Swoje zastosowanie znajdzie on bowiem zarówno w kuchniach klasycznych, nowoczesnych, jak i tych w stylu glamour. Jego nowoczesny design i wysoka jakość wykonania odpowie na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów branży.

Nad wyspą można zamontować ozdobne lampy wiszące oraz lub stworzyć z niego mini barek!

hoker fogo

Kuchnia w kształcie litery U z oknem

W kuchniach w kształcie litery U nad środkowym blatem bardzo często znajduje się okno. Sytuacja taka najczęściej ma miejsce w mieszkaniach bloków mieszkalnych, w których kuchnia cechuje się relatywnie wąskim, lecz długim ukształtowaniem. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Światło dzienne oświetla wszystkie blaty kuchni w porównywalnym stopniu. Parapet okna kuchennego jest wówczas świetnym miejscem dla uprawy kuchennych ziół i przypraw.

Co więcej, na blacie pod oknem często montowany jest zlew - punkt odniesienia względem pozostałych komponentów każdej polskiej kuchni. Pełny dostęp do światła umożliwia bowiem dogodną widoczność także dla przygotowywania składników do potraw. Nie ulega wątpliwości, że możliwość podziwiania widoku za oknem podczas większości czynności realizowanych w kuchni jest samo w sobie zachęcającą perspektywą. Kuchnia w kształcie litery U umożliwia ponadto montaż zlewu narożnikowego, co nadaje jej nowoczesnego charakteru. Nie mniej jednak, kontekście lokalizacji trzech najważniejszych elementów kuchni - czyli zlewu, lodówki i kuchenki warto sugerować się zasadą trójkąta.

Ważne! Optymalna odległość pomiędzy dwoma skrzydłami kuchni w kształcie litery U wynosi 120 cm. Nie powinna być ona natomiast mniejsza niż 90 cm.

Jak urządzić kuchnię w kształcie U?

Umeblowanie w kształcie podkowy jest równoważne z dużą ilością szafek i miejsca na przechowywanie przedmiotów. Warto wówczas zrezygnować z szafek górnych kuchni, zastępując je modnymi dzisiaj otwartymi półkami naściennymi. Zabieg ten charakteryzuje kilka zalet:

  • mniejsza ilość mebli kuchennych otworzy przestrzeń i zredukuje wrażenie jej przytłoczenia,

  • pomieszczenie kuchenne nabierze nowoczesnego stylu i oryginalnego charakteru,

  • przechowywanie większej ilości na półkach naturalnie wymusza utrzymywanie porządku,

  • łatwiej znaleźć potrzebne akcesoria kuchenne.

W kuchni w stylu rustykalnym pięknie zaprezentuje się półka HUD. Jej boczne ścianki dają większe możliwości przechowywania i redukują prawdopodobieństwo spadania przedmiotów.

półka hud

Jadalnia w kuchni w kształcie U

Zdarza się, że uwarunkowania przestrzenne lokalu mieszkaniowego sugerują umiejscowienie stołu jadalnianego relatywnie blisko blatów roboczych. Taka sytuacja jest typowa między innymi dla kuchni w kształcie U. W kontekście jadalni o ograniczonej przestrzeni lub w przypadku niewielkiej liczby mieszkańców w domu doskonale sprawdzi się stół okrągły. W zależności od stylu aranżacyjnego danej kreacji wnętrza może być on w wersji białej lub z rysunkiem drewna naturalnego.

Dla kuchni w stylu industrialnym idealnym modelem stołu jadalnianego jest natomiast QUANT QA-10. Jego prostokątna konstrukcja wymaga jednak zarezerwowania nieco większej ilości miejsca. Do niebagatelnych zalet stołu QUANT oprócz nietuzinkowego designu należy możliwość jego rozkładania w przypadku takiej potrzeby.

stół quant qa

Kuchnia w kształcie litery U

Cechą charakterystyczną kuchni U jest dogodna możliwość podzielenia kuchni na trzy strefy. Należeć może do nich:

  • strefa gorących napojów - nie powinno w niej zabraknąć czajnika, ekspresu do kawy i wszystkich produktów herbaciano-kawowych,
  • strefa pieczenia - szuflady i szafki tej strefy mogą zostać przeznaczone dla proszków i przypraw do pieczenia, a także wszelkie formy, blaszki czy patelnie,
  • strefa mycia naczyń oraz wstępnej obróbki składników spożywczych - może stanowić ją środkowa część kuchni w kształcie U. Dobrze jeśli będzie zawierała śmietnik, miejsce na odpady, a także zestawy desek i noży do krojenia.

Dodatki do kuchni w kształcie litery U

Dodatki do kuchni raczej w niewielkim stopniu powinny zależeć od układu mebli w kuchni. Jeśli natomiast jest ona relatywnie niewielka, warto postawić na oszczędność w tym kontekście. Doskonałym pomysłem są różnego rodzaju koszyki na owoce i warzywa lub naczynia do uprawy ziół i warzyw. Kuchnia w kształcie litery U jest wprost stworzona dla półek narożnych oraz wieszaków naściennych dla akcesoriów kuchennych.

Zobacz nasze meble!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U?

Prawdopodobnie nie ma jednoznacznego przepisu lub receptury odpowiadającej na to pytanie. Niemniej jednak jednym z podstawowych celów aranżacyjnych jest zachowanie wysokiej estetyki wnętrza. Wobec tego ważne zachować ostrożność względem ilości i wielkości poszczególnych komponentów kuchennych. Warto natomiast na bieżąco zapoznawać z trendami katalogów wnętrzarskich, które aranżacje kuchenne przedstawiają w minimalistycznej odsłonie.

2. Czy warto postawić na szafki narożne w kuchni w kształcie litery U?

Nie ulega wątpliwości, że szafki narożne cechują się wyjątkowo dużą pojemnością, a kuchnia w kształcie U umożliwia ich komfortowy montaż. To czy szafki narożne należy wybrać, powinno zależeć natomiast tylko i wyłącznie od osobistych preferencji w tym względzie.

3. Jak wygląda kuchnia w kształcie litery U?

Kuchnia w kształcie litery U składa się z trzech kuchennych blatów roboczych, które mogą być różnej długości. Jest to najczęściej spotykany układ umeblowania w kuchniach o relatywnie dużej wielkości.

4. Jakie najlepsze będą meble kuchenne dla kuchni w kształcie U?

W kuchni w kształcie litery U duża ilość szafek dolnych umożliwia redukcje szafek górnych. Dzięki temu możliwe jest optyczne powiększenie jej przestrzeni i stworzenie nowoczesnej aranżacji. W tym kontekście świetnie sprawdzą się meble kuchenne w kolorze białym. Biała kuchnia to synonim najmodniejszych projektów tego pomieszczenia domowego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć