Styl vintage stanowił niegdyś synonim awangardy, dziś należy do najpopularniejszych stylów aranżacyjnych. Postrzegany jest także jako forma ponadprzeciętnego wyczucia estetyki jego kreatorów. O tym jak w nowoczesny sposób wykorzystać ten niezwykle uniwersalny sznyt aranżacyjny w kreacji swojego wymarzonego wnętrza opowiemy w niniejszym artykule.
Moda na mieszkania w stylu vintage
Ostatnia dekada tego wieku wskazuje na coraz większe zainteresowanie stylem vintage w projektach aranżacyjnych. Moda ta została rozpoczęta przez projektantów wnętrz niebojących się niekonwencjonalnych i wyróżniających z tłumu rozwiązań. Dzisiaj retro aranżacje są powszechne i uchodzą za ekstrawagancki wyraz zmysłu aranżacyjnego. Styl vintage odnosi się przede wszystkim do trendów wnętrzarskich z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku.
Cechy stylu vintage
- Różnorodna kolorystyka
- Pomysłowość i oryginalność
- Prostota
- Elementy drewniane
- Podłoga złożona z desek w jodełkę
- Postarzone meble
- Meble nawiązujące do epoki PRL
- Kwiaty w stylu filodendron
Stylu vintage w aranżacjach - historia i charakterystyka
Do grupy mebli vintage należą meble starsze niż 20 lat. Nazwa „vintage” odnosi się także do użytkowania przedmiotów z różnych epok. Ten styl aranżacyjny jest dobrym sposobem na zachowanie indywidualizmu i oryginalności zarówno w świecie modowym, jak i aranżacyjnym. Vintage to także synonim rozwiązań awangardowych i niestandardowych. Elementy tego stylu nierzadko są składnikami innych nurtów aranżacyjnych, między innymi eklektycznych i prowansalskich.
Meble w stylu vintage
Renowacja mebli pochodzących z czasów PRL, to moda, która niepodważalnie zawładnęła światem aranżacji domowych. Tendencja ta sprawiła, że meble w stylu retro stały się prawdziwymi dziełami sztuki pożądanymi przez wielu amatorów i kreatorów wnętrzarskich. Następstwem tego zjawiska stał się znaczny wzrost cenowy mebli vintage. Kreacja umeblowania w stylu vintage nie musi się wiązać jednak z zakupem mebli pochodzących z wyższej półki cenowej. Źródłem charakteru i prawdziwego stylu mogą być także okazy odrestaurowane własnoręcznie. Zabieg restauracji mebli z czasów PRL przebiega w zróżnicowany sposób i jest on zależny od stopnia zniszczenia mebla. Zazwyczaj złożony jest z kilku następujących etapów:
- usunięcie starych powłok mebla,
- uzupełnienie ubytków mebla,
- szlifowanie,
- malowanie.
Całościowy proces może okazać się nieco czasochłonny. Jeśli robótki meblarskie nie należą do ulubionych zajęć kreatorów wnętrza, to najlepszym rozwiązaniem jest zakup mebli imitujących styl vintage.
Jak umeblować salon w stylu vintage?
W żadnym salonie retro nie powinno zabraknąć najbardziej charakterystycznego elementu umeblowania vintage, jakim jest komoda w stylu retro. Może być nią komoda z szufladami na cienkich i lekko rozchylonych nóżkach lub niska komoda wykorzystana na miejsce dla telewizora. Mebel z szufladami z czasów PRL stał się swojego rodzaju pocztówką lub wizytówką czasów Rzeczpospolitej Ludowej Żaden salon nie powinien być ponadto pozbawiony miejsca do siedzenia, odpoczynku i przyjęcia gości. Sofy w stylu vintage również charakteryzują się drewnianymi nóżkami, a także paletą kolorystyczną oscylującą wokół złamanych żółci i zieleni. Całość świetnie uzupełni stolik w stylu vintage o okrągłym lub obłym kształcie. Meble w stylu vintage wykonane są generalnie z dużą dozą lekkości, która sprawdza się we wszystkich typach wnętrz, zarówno tych mniejszych, jak i większych.
Kuchnia w stylu Vintage
Korzystanie z odrestaurowanego sprzętu AGD minionej epoki prawdopodobnie byłoby niemożliwe, jednak producenci tej branży dawno rozwiązali ten problem, udostępniając szeroką gamę kuchenek, lodówek i tosterów w stylu vintage. Ich zestawienie wraz ze stylowym wyposażeniem meblowym stanowi idealny przepis na zaskakującą i oryginalną kuchnię, która długa nie opuści pamięci odwiedzających. Dla podkreślenia efektu w kuchni w stylu vintage mogą się znaleźć bibeloty takie jak porcelanowa zastawa, przeszklone etażerki, masywne słoje na makaron lub ręcznie malowane kubki i miski.
Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?
- Obecność kwiatów - dziś tak popularna i obecna w każdej formie monstera jest wizytówką i symbolem lat 80., mimo że tak nie wiele młodych osób zdaje sobie z tego sprawę. Były to bowiem czasy, kiedy własnoręcznie pielęgnowane kwiaty stanowiły podstawę dekoracji aranżacyjnych wszystkich wnętrz. Dzisiaj to upodobanie jest ponownie obecne, mimo że być może wynika to z innych pobudek.
- Kolorystyka - styl retro charakteryzuje dość intensywna i głęboka paleta kolorów. Pożądane są w tym przypadku odcienie w stylu zgniłej żółci, pomarańczy i awokado. W celu nadania akcentu przestrzeni używa się także kolorów kontrastujących z całością.
- Podłoga - zapewne większości z nas na myśl w tym miejscu przyszedł od razu popularny parkiet drewniany ułożony w tak zwaną jodełkę. Dzisiaj jest to jeden z najpopularniejszych motywów używanych nie tylko w aranżacjach w stylu retro. Alternatywą w tym przypadku mogą być deski o ciemnym odcieniu.
- Tekstylia i dodatki - ten aspekt każdemu z nas może się kojarzyć w sposób nieco zróżnicowany. W dekoracjach w stylu PRL z pewnością nie brakuje natomiast zasłon lub dywanów ze wzorami geometrycznymi, ozdób wykonanych z kolorowego szkła lub plastiku, różnego rodzaju metalowych kwietników, stojaków na gazety lub oprawionych w ramę plakatów sprzed lat.
Połączenie aranżacji vintage z designem biofilnym
Rok 2020 rozpoczynający nową dekadę będzie niewątpliwie rokiem przełomowym w aranżacjach wnętrzarskich. Nie tylko wzrośnie nacisk na przestrzenie awangardowe i nowoczesne, ale coraz bardziej zauważalny będzie powrót do przeszłości w nowoczesnej odsłonie. Nieodłącznym elementem projektów wnętrz staną się już powszechnie obecne kwiaty doniczkowe, zarówno te egzotyczne, jak i rodzime. Coraz większy udział kwiatów w projektach mieszkań wyraża chęć powrotu społeczeństwa do bliskiego kontaktu z przyrodą, który jeszcze kilkanaście lat temu był nieporównywalnie większy.
JuMeble - synonim satysfakcji klientów
Sklep meblowy JuMeble wychodzi naprzeciw najbardziej wymagającym klientom i oferuje asortyment mebli, który odpowie na zróżnicowane gusta i upodobania. Produkty JuMeble cechuje wysoka jakość wykonania, relatywnie niskie ceny i gwarancja zadowolenia. Firmę tworzy zespół, którego motorem napędowym jest spełnianie wszystkich aranżacyjnych marzeń swoich klientów. Jesteśmy otwarci na Państwa kontakt w celu uzyskania wszelkiego rodzaju porad aranżacyjnych i projektowych. Każdym naszym klientem zajmujemy się w sposób kompleksowy i indywidualny. Napisz do nas już dziś, przedstaw budżet i wspólnie zacznijmy naszą aranżacyjną przygodę już dziś i to nie tylko w stylu retro!
FAQ:
1. Dla kogo styl vintage?
Styl vintage spotykany jest najczęściej u osób o wysokiej wrażliwości artystycznej, ale nie tylko. Docenią go także osoby z zamiłowaniem do tradycji i korzeni oraz o dobrym wyczuciu estetyki.
2. Jaka jest różnica pomiędzy stylem vintage a stylem eklektycznym?
Styl vintage ma nieco bardziej jednoznaczny charakter. Styl eklektyczny, mimo że zawiera w sobie dużo cech typowego stylu retro, różni się obecnością także cech nowoczesnych.
3. Jakiego rodzaju meble w stylu vintage można znaleźć w asortymencie sklepu JuMeble?
Asortyment sklepu JuMeble zawiera niektóre modele imitujące lub pośrednio nawiązujące do stylu retro. Świetnie prezentują to sofy i kanapy obecne w zakładce Salon na stronie internetowej jumeble.pl.