Pokój dla ucznia - pomysły i aranżacje

- Kategorie : Aktualności

Pokój dla ucznia

Kreacja pokoju dla ucznia to synonim efektywnego połączenia funkcjonalności względem zabawy oraz edukacji jednocześnie. O tym, jak zaaranżować przestrzeń dla dziecka w wieku szkolnym opowiemy w niniejszym artykule.

Projektowanie pokoju dla ucznia

Kreując przestrzeń dla swojego dziecka, warto cofnąć się pamięcią kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wstecz. Zabieg ten pomoże zauważyć, że na wymarzoną przestrzeń inaczej spoglądają oczy osoby dorosłej, a inaczej dziecka uczęszczającego do szkoły. Pomiędzy tymi dwoma perspektywami warto znaleźć złoty środek. Oczywiście konieczne jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do pracy i nauki, ale równie ważna jest stymulacja jego wyobraźni i ciekawości. Dobrze zagospodarowany pokój dla uczącego się dziecka należy do głównych czynników wpływających na jego dobrze spędzone dzieciństwo.

Jak wybrać meble do pokoju ucznia?

Najważniejszym elementem wyposażenia meblowego pokoju dziecka uczącego się jest biurko. Funkcjonalne biurko powinno być dobrane przede wszystkim do wzrostu dziecka, tak by nawet po wielogodzinnym spędzeniu czasu przy książce lub komputerze nie ucierpiał jego kręgosłup. Dla przykładu, dla dziecka o wzroście 120 cm, optymalna wysokość biurka będzie wynosiła około 60 cm. Co więcej, w tym zakresie warto postawić także na regulowane krzesło, które umożliwi przyjmowanie zróżnicowanych pozycji. Aspekt ten jest istotny ze względu na pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie i układ krążenia dziecka.

fotel obrotowy dla dziewczynki

Umeblowanie pokoju dla ucznia

W kwestii wyposażenia meblowego pokoju dla ucznia nie można zapomnieć także o innych niezbędnych do życia elementach, takich jak łóżko czy szafa. Ich docelowy wybór w największej mierze będzie zależny od ich walorów wizualnych i osobistych preferencji dziecka oraz jego rodzica. Prawdopodobnie inny rodzaj mebla zostanie wybrany dla pokoju dziewczęcego, a jeszcze inny dla chłopięcego. Nie mniej jednak jeśli nie masz jeszcze konkretnej wizji względem kreacji pokoju swojej pociechy, możesz postawić na meble białe. Z ich wykorzystaniem możliwa jest realizacja niemal każdego stylu aranżacyjnego. Stanowią one świetny komponent aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych. W asortymencie sklepu Jumeble wybór białych mebli jest wyjątkowo szeroki, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Marida łóżko

Podziel pokój ucznia na strefy

Wydzielenie strefowe jest dobrym pomysłem właściwie dla wszystkich rodzajów pomieszczeń, jeśli zezwalają na to ich przestrzenne uwarunkowania. Przed przystąpieniem do tego zabiegu, warto zastanowić się najpierw, czym interesuje się Twoje dziecko. Jeśli swój czas wolny lubi ono spędzać, malując lub wykonując inne czynności plastyczne, można pomyśleć o kreacji kącika artystycznego. Aby był on w pełni funkcjonalny, powinien zawierać meble i regały umożliwiające przechowanie wszystkich potrzebnych przyrządów i materiałów plastycznych. Dla wydzielonej tego typu przestrzeni można rozważyć także użycie farby tablicowej na ścinę, która będzie kolejnym polem dla osobistej ekspresji dziecka.

Regał do pokoju dziecięcego

Jak urządzić pokój dla ucznia?

Oprócz funkcjonalnych aspektów pokoju dla ucznia warto przemyśleć w nim także lokację przedmiotów atrakcyjnych w oczach dziecka. W tym przypadku świetnym pomysłem jest huśtawka, która będzie mogła stanowić dogodne miejsce dla relaksu dziecka, oraz jego czytania lub zabawy. Huśtawka może przyjąć formę hamaku lub tak zwanego wiszącego brazylijskiego fotela. Jeśli pokoik jest dziewczęcy, rozważyć można także obecność mini toaletki. W przypadku chłopców natomiast niektórzy rodzice decydują się na montaż ścianki wspinaczkowej lub innych elementów tak zwanego „małpiego gaju”.

Dziecięcy pokój - jak stworzyć w nim niepowtarzalny klimat?

Nie ulega wątpliwości, że pożądaną cechą każdego pokoiku dziecięcego jest nie tylko jego funkcjonalność, ale również przyjazność dla oka. Priorytetowym celem projektu pokoju dla dziecka jest także wytworzenie w nim przytulnej atmosfery, które wzbudzi w dziecku dodatkowe poczucie bezpieczeństwa i błogości. To zadanie można zrealizować, wykorzystując szereg akcesoriów aranżacyjnych. W tym zakresie można rozważyć modne i miękkie koce plecione, fotelik bujany dla dziecka lub przyjemny w dotyku dywan. Niezastąpione w tym przypadku będą natomiast lampki, które swoich miłośników i wielbicieli znajdą w każdym przedziale wiekowym. Lampki w stylu dziecięcym mogą przyjąć różne formy, na przykład gwiazdek lub kwiatków. Możliwości w tym zakresie są nieograniczone.

Jak stworzyć wymarzony pokój dla dziecka - wybierz motyw przewodni!

Motyw przewodni dla pokoju dziecka nie musi koniecznie wiązać się z motywem księżniczki w przypadku dziewczynki i dinozaura lub samochodu w przypadku chłopca. Wybierając tematykę aranżacji dla pokoju swojego dziecka, pod uwagę warto wziąć także opcje niestandardowe i nieco rzadziej spotykane. Może być nim na przykład pokój marzeń zainspirowany niebem i chmurami. Aby go zrealizować, zaleca się zakup następujących przedmiotów akcesoriów:

 • lampki w kształcie chmurek,
 • fototapeta dla dekoracji jednej ściany pokoju,
 • puchowa pościel,
 • stolik w kształcie chmurki,
 • „chmurkowe” uchwyty mebli.

Więcej porad dotyczących urządzania pokoju dziecięcego znajdziesz w podlinkowanym artykule blogowym.

Pokój dla miłośnika natury

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko pała szczególną miłością do świata przyrody i zwierząt, odważ się na kreację tropików z prawdziwego zdarzenia w swoim domu! Na jednej ze ścian umieść fototapetę wybranej biosfery. Pozostałe ściany pozostaw jednolite, by nie przytłoczyć nadto całej aranżacji wnętrza. Całość projektu świetnie uzupełni duża liczba kwiatów doniczkowych, a także akcesoria imitujące różne elementy przyrody.

Jak warto rozpocząć aranżację pokoju dla dziecka?

Po pierwsze warto pamiętać, że każde dziecko ma swoje osobiste upodobania. W związku z tym to, co dla jednego może stanowić spełnienie marzeń dla drugiego niekoniecznie będzie czymś atrakcyjnym. W takim przypadku warto wsłuchać się w preferencje i zainteresowania swojego dziecka. Wspólna kreacja pokoju to doskonały sposób na zacieśnienie więzi i lepsze poznanie się.

Zobacz nasze meble!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Co aktualnie jest modne w kontekście aranżacji pokoju dla ucznia?

W zależności od możliwości przestrzennych pokoju warto go podzielić na strefy przeznaczone do nauki, zabawy, odpoczynku oraz realizacji pasji.

2. Jakie są ciekawe elementy aranżacyjne pokoju dziecięcego?

 • Fotele bujane
 • Huśtawki wiszące
 • Toaletki
 • Baldachimy
 • Akcesoria przeznaczone do domowej gimnastyki
 • Pufy dmuchane

3. O czym warto pamiętać, urządzając pokój dla ucznia?

Urządzając pokój dziecku uczęszczającemu do szkoły, przede wszystkim należy pamiętać o optymalnym, najlepiej strefowym oświetleniu oraz kolorystyce pobudzającej kreatywność dziecka. Niebagatelne znaczenie będą miały także elementy wzbudzające w dziecku ciekawość względem świata i nauki, takie jak globusy, mapy, zdjęcia lub obrazy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć