Stół na 12 osób - jaki powinien być? Wymagane wymiary, kształty, ciekawe propozy

- Kategorie : Aktualności

Stół na 12 osób

Przed każdym właścicielem domu jednorodzinnego stoi wyzwanie kreacji swoich wymarzonych projektów aranżacyjnych. Mnogość możliwości w branży meblowej paradoksalnie wcale nie ułatwia tego wyzwania. Podobnie jest z wyborem mebla, jakim jest stół do jadalni. W niniejszym artykule postaramy się opowiedzieć o tym, jak wybrać najlepszy stół jadalniany.

Stół rozkładany na 12 osób - dlaczego postawić na jego zakup?

Nie ulega wątpliwości, że kuchnia wraz z miejscem przeznaczonym do spożywania posiłków stanowi serce i ognisko każdego domu rodzinnego. Jest tak także ze względu na specyfikę nowoczesnej aranżacji wnętrz, która niemal zawsze uwzględnia obecność aneksu kuchennego. Wówczas domowa przestrzeń gastronomiczna połączona z tą rekreacyjną staje się centrum mieszkania oraz miejscem spotkań jego domowników.

Nic tak nie łączy rodziny jak wspólnie spędzane święta, obchodzenie ważnych okoliczności lub spożywanie posiłków przy jednym stole. Warto wobec tego zadbać o to, by jego aranżacja w optymalny sposób sprostała wymogom mieszkańców zarówno pod względem wizualnym, jak i praktycznym. Chcąc pomieścić wiele osób, stół do jadalni lub kuchni powinien mieć odpowiednie wymiary oraz kształt. Jak wybrać stół, który spełni wszystkie wymagania, czyli będzie praktyczny, estetyczny i łatwy w rozłożeniu oraz ewentualnym przestawieniu? Czy lepszym rozwiązaniem będzie stół prostokątny, a może kwadratowy lub okrągły?

Jaki powinien być stół na 12 osób?

Wielkość młodej rodziny bardzo często oscyluje w okolicach 10 osób. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w domu, w którym przebywają dzieci. Obecność drewnianego stołu na 12 osób z możliwością jego rozłożenia staje się wówczas niezbędna. Stoły rozkładane cechuje znacznie więcej zalet. Stół do jadalni bez regulacji szerokości ogranicza przestrzeń w trakcie dnia codziennego. Wielkość stołu może być dopasowana do konkretnej liczby gości w taki sposób, aby czuli się przy nim możliwie najbardziej komfortowo. Zbyt mały stół względem liczby osób z oczywistych przyczyn nie będzie dobrym rozwiązaniem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zbyt duże odległości pomiędzy przybyłymi gośćmi również nie będą korzystne w tym kontekście. Zbyt duży stół może być problematyczny pod względem dostępności uczestników spotkania do posiłków i utrudnić sięganie po półmiski z potrawami.

Przyjęło się, że dla optymalne miejsce przy stole dla jednej osoby wynosi: 60 cm wzdłuż krawędzi stołu oraz 40 cm głębokości.

Prostokątny stół Tuluza

Stół do jadalni Tuluza jest standardowym modelem mebla, który świetnie sprawdzi się w przypadku wnętrz o ciepłym wyrazie. Jego szerokość o wymiarach 160 cm × 240 cm pozwoli na komfortowe spożywanie posiłków przez aż dwunastu biesiadnych. Warto zauważyć, że elementy meblowe zawierające rysunek drewna sprawdzają się nie tylko w tradycyjnych rodzajach wnętrz, ale także tych nowoczesnych. Do najpopularniejszych aranżacji w aktualnych katalogach wnętrz wyraźnie widoczne są wpływy rustykalnych w kreacjach pomieszczeń zawierających dużo bieli, drewna oraz motywu biofilnego. Alternatywną dla drewnianego stołu do jadalni Tuluza jest jego biała wersja.

stół tuluza

Okrągły stół jadalniany na 12 osób?

Warto pamiętać, że wybór właściwego stołu jadalnianego nie powinien ograniczać się jedynie do jego funkcjonalności. Równie ważna jest estetyka mebla. Stół okrągły świetnie spisuje się w nieco ograniczonych przestrzennie wnętrzach. Cechuje go bowiem wyjątkowa lekkość, która nie przytłoczy dodatkowo mniejszego pomieszczenia lub tego z mniejszym dopływem światła dziennego. Stół prostokątny mimo porównywalnych rozmiarów optycznie może nieco zmniejszyć otoczenie. Wielu kreatorów stawia natomiast właśnie na stół prostokątny ze względu na jego walory wizualne. Stół okrągły dobrze komponuje się z aranżacją skandynawską.

Jaki stół do jadalni?

Nie ulega wątpliwości, że stół do jadalni powinien komponować się z pozostałymi elementami wnętrza. Jeśli więc jego kreacja ma charakter rustykalny oczywistym wyborem stanie się wówczas rozkładany stół drewniany. Ostatnio zdarza się natomiast często także tak, że styl salonu z aneksem odnosi się do nurtów nowoczesnych. Mogą być nimi wpływy stylu skandynawskiego, industrialnego lub minimalistycznego. Wówczas rozważyć można zakup stołu w kolorze białym lub zawierającego elementy metalowe. Jeśli w czyjejś głowie znajduje się natomiast nieco bardziej ekstrawagancka wizja stołu, to stół Alaras z czarnym efektem kamienia w asortymencie zasługuje na szczególną uwagę.

stół alaras czarny

Stół jadalniany w komplecie z krzesłami

Istnieje możliwość zakupu stołu z krzesłami w pakiecie. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, ale niekonieczne. Upodobania kreatorów wnętrz bywają bowiem zróżnicowane. Co więcej, jedne mogą być w tym kontekście bardziej wyrafinowane od pozostałych. Gustowne łączenie elementów meblowych o różnych stylach aranżacyjnych mogą przynieść oryginalny i niebanalny efekt. Trzeba natomiast przyznać, że kupowanie mebli w komplecie wiąże się często z relatywnie niższą ceną.

Rozmiar stołu do jadalni

Mimo że stół okrągły do jadalni w rzeczywistości może mieć te same rozmiary, co stół prostokątny, to jego prezencja niemal zawsze wydaje się dużo mniejsza. Jeśli komuś zależy na ergonomicznym zagospodarowaniu przestrzeni, może postawić właśnie na jego zakup. Nie ulega wątpliwości, że docelowy rozmiar stołu do jadalni wybiera się na podstawie możliwości przestrzennych wnętrza i prawdopodobnej liczby gości na wydarzeniach rodzinnych. W przypadku 12 osób wielkość ta oscyluje w okolicach 160 cm × 240 cm. Jeśli wiesz, że jest to jedynie bardzo okazyjna liczba ludzi przy jednym stole, możesz postawić na jego nieco mniejszą wielkość. Pamiętaj natomiast, że w zakresie wymiarów liczy się nie tylko szerokość stołu, ale także wysokość stołu.

Wysoka jakość stołu jadalnianego

Wybór właściwego stołu jadalnianego jest rodzajem długofalowej inwestycji domowej. W związku z tym oprócz aspektów wizualnych i praktycznych powinien on spełniać także wymogi pod względem jakościowym. Dobrej jakości blat musi być odporny na trwałe zabrudzenia oraz urazy mechaniczne. Postawienie kubka z gorącą herbatą na jego powierzchni również nie powinno być kłopotliwe.

Zobacz nasze meble!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Jakie są optymalne rozmiary stołu jadalnianego przeznaczonego dla 12 osób?

Przyjmuje się, że stół przeznaczony dla 12 osób w momencie rozłożenia powinien mieć wymiary wynoszące 160 × 240 cm. Wielkość te mogą się natomiast nieznacznie różnić i być uzależnione od preferencji jego przyszłych użytkowników.

2. Ile kosztuje stół jadalniany dla 12 osób?

Ceny poszczególnych modeli stołów jadalnianych mogą być różne ze względu na drewno, z jakiego zostały wykonane, możliwości regulacyjne, docelową wielkość oraz cenę ustaloną przez konkretnego sprzedawcę.

3. Czym warto kierować się, wybierając stół jadalniany do swojego wnętrza kuchennego?

Stół jadalniany dla 12 osób powinien spełniać wymogi pod względem jakości oraz optymalnej wielkości względem liczby gości. Dobierając właściwy stół dla swojego wymarzonego wnętrza, warto uwzględnić także warunki przestrzenne jego przyszłego miejsca przeznaczenia. Pamiętaj, że stół do jadalni może stanowić dla Ciebie okrągły stół, prostokątny stół oraz stoły rozkładane.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć