Styl eklektyczny - czyli jaki?

- Kategorie : Aktualności

Styl ekletyczny w aranżacji

Styl eklektyczny jest doskonałym wyrazem nowatorskiego projektowania wnętrz. Jego nazwa wciąż brzmi nieco enigmatycznie, jednak z pewnością każdy z nas widział eklektyczne aranżacje w aktualnych katalogach inspiracyjnych. Czym dokładnie się one charakteryzują? O tym opowiemy w niniejszym artykule!

Co to jest styl eklektyczny?

Eklektyzm jest coraz częściej wykorzystywaną metodą tworzenia nowoczesnych aranżacji wnętrzarskich. Jego właściwe i świadome zastosowanie przynosi efekty, obok których nie można przejść obojętnie. Projektowanie eklektyczne polega na łączeniu wyraźnie zróżnicowanych elementów aranżacyjnych pod względem stylu, epoki, barwy lub faktury. Ich dobór i zestawienie musi wynikać z wyczucia i zmysłu aranżacyjnego kreatora danego wnętrza. Warto jednak pamiętać, że ten eklektyczny brak zasad nie jest jednoznaczny z brakiem ogólnego porządku i estetyki. Wręcz przeciwnie - te dwa aspekty muszą się równoważyć i na tym właśnie polega jego fenomen.

Styl eklektyczny w mieszkaniu

Jedną z cech wyróżniających styl eklektyczny jest fakt, że nie ma jednoznacznego przepisu na jego kreację w swoim domu. Niezwykła elastyczność i nieszablonowość eklektyzmu pozwala natomiast projektantom wnętrz oraz prywatnym właścicielom mieszkań na dużą dozę ekspresji. Stanowi on doskonały sposób na odzwierciedlenie ich nietuzinkowego charakteru i gustu. Całość jednak warunkuje jedna, ważna zasada. Na styl eklektyczny trzeba się odważyć i wyjść poza schemat utartych konwenansów.

Styl eklektyczny - prawdziwy król aranżacji wnętrz ostatniej dekady

Kwintesencją definicji stylu eklektycznego jest więc mieszanka różnych stylów, wzorów i zasad. Dzisiejsza moda wnętrzarska na szczęście pozwala na tego typu zabawę aranżacyjną, która pozbawiona jest ponadto określonych zasad gry i to jest w niej najcenniejsze. Projektowanie wnętrz w stylu eklektycznym stanowi poniekąd formę poszukiwania i wyrażania siebie. Warto w tym miejscu pamiętać, że eklektyzm nie jest synonimem przepychu i może się prezentować także w minimalistycznej wersji.

Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?

Styl eklektyczny charakteryzuje się dużą elastycznością i może przejawiać się w wielu zróżnicowanych formach. O ostatecznym wyrazie aranżacji w stylu eklektycznym decyduje natomiast jej motyw przewodni. Dla przykładu zagospodarowanie danego pomieszczenia może mieć przede wszystkim charakter nowoczesny, jednocześnie zawierając elementy i cechy innych stylów aranżacyjnych.

Swoboda w projektowaniu wnętrz w stylu eklektycznym jest nieco złudna. Aby zachować właściwą równowagę danego projektu, trzeba wykazać się ponadprzeciętnym zmysłem estetycznym. Nie zawsze jest to proste do osiągnięcia zadanie. Pomóc w nim może natomiast zasada zachowania proporcji. Zabieg ten polega na dopełnieniu stylu dominującego dwoma uzupełniającymi w skali 60:30:10. Salon może być zaprojektowany w stylu rustykalnym, jednak uzupełniony nowoczesnymi, bądź minimalistycznymi elementami. Warto pamiętać, że nieodłącznym elementem tworzenia przestrzeni eklektycznej jest ryzyko oraz metoda prób i błędów. Serdecznie zachęcamy do szczypty odwagi w tym zakresie.

Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym - 3 wskazówki

    • Łączenie starego z nowym - ta zasada może się objawiać we wszystkich aspektach aranżacji wnętrza. Być może masz u siebie na strychu jakieś meble lub akcesoria w stylu retro? Wystarczy ich nieznaczna restauracja i zestawienie z akcentami w stylu nowoczesnym, by w sposób perfekcyjny zastosować eklektyzm. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem w tym stylu jest połączenie klasycznej komody w stylu PRL z nowoczesną lub minimalistyczną architekturą wnętrza.
    • Odważne zestawienia kolorów - eklektyzm w swojej kwintesencji nawiązuje do łączenia elementów zróżnicowanych. Aspekt ten może tyczyć się także kolorów. Świetnym przykładem zastosowania tej techniki jest umieszczenie musztardowej sofy na tle ściany w odcieniach szarości.

żółta kanapa

    • Niestandardowy dobór dodatków - ograniczać go może jedynie wyobraźnia osób tworzących aranżację mieszkania. W tym miejscu istotne jest określenie kierunku projektowania eklektycznego. Czy dekoracje mają być uzupełnieniem salonu w stylu retro, czy stanowić równowagę dla wnętrza nowoczesnego?

granatowy puf do pokoju

Eklektyzm w stylu artystycznym

Eklektyzm na tle pozostałych stylów aranżacyjnych wyróżnia się możliwością jego prezencji w zupełnie różnych odsłonach. Dwa salony o zróżnicowanych motywach przewodnich zaprojektowane w stylu eklektycznym mogą nawet nie być do siebie podobne. Meble do salonu w stylu artystycznym z pewnością dobrze komponują się z dużą liczbą obrazów na ścianach i to niekoniecznie monotematycznych. Mogłyby się różnić między sobą także wielkością, fakturą i obramowaniem.

Do popularnych elementów aranżacyjnych salonu eklektycznego w wydaniu artystycznym należy między innymi stylowy gramofon, na który decyduje się spora liczba właścicieli mieszkań. Do łask wracają także odrestaurowane walizki stanowiące alternatywę dla skrzyń i pudełek do przechowywania przedmiotów. Meble w stylu nowoczesnym stanowią natomiast w takim przypadku doskonałe zrównoważenie całości kreacji mieszkania. Konwencję w stylu retro doskonale przełamuje także stonowana paleta barw ścian i podłogi.

Styl eklektyczny - co warto o nim wiedzieć?

Historia stylu eklektycznego sięga drugiej połowy XIX wieku, który odnosi się nie tylko do sposobu kreowania wnętrz, ale także do architektury, sztuki, psychologii oraz pozostałych nurtów naukowych. Każdy z nas wie, jak wygląda wieża Eiffla i amerykańska Statua Wolności, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że owe zabytki reprezentują właśnie styl eklektyczny. Jak widać, od zawsze charakteryzował się rozmachem. W architekturze polskiej eklektyzm zbiegł się z secesją.

Kim byłby Pan Eklektyzm?

Gdyby eklektyzm był człowiekiem, z pewnością wyróżniałby się wśród tłumu. Jego zaskakująca prezencja byłaby magnetyzująca i inspirująca dla wszystkich osób mijanych przez niego na ulicy. Eklektyzm byłby osobą o artystycznej duszy z zasadami, który słynąłby ze swojej elegancji i wyczucia smaku.

Zobacz nasze meble!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Styl eklektyczny charakteryzuje się wyważonym pod względem estetycznym łączeniem różnych elementów i stylów aranżacyjnych.

2. Czy tworzenie wnętrz w eklektycznym stylu jest trudne?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny. W tym zadaniu niewątpliwie przyda się natomiast ponadprzeciętny zmysł estetyczny.

3. Czy wnętrze w stylu eklektycznym jest aktualnie modnym rozwiązaniem?

Zdecydowanie tak. Eklektyzm jest aktualnie jednym z najmodniejszych stylów aranżacyjnych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć